phoca_thumb_s_writv

Katowicka szkoła filmowa z nową siedzibą

Obecna mieści się na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich na obrzeżach Katowic. „Przeprowadziliśmy się tam 30 lat temu na chwilę i już zostaliśmy. Technologia tych budynków jest taka, że trudno je już nawet remontować” – powiedziała dziekan wydziału prof. Krystyna Doktorowicz. 
„Ogromnie nam na nowej siedzibie zależy. Mam nadzieję, że nasz wydział będzie promieniował kulturalnie. Szkoła ma świetną renomę, mamy wielu gości z zagranicy, jest wizytówką nie tylko uniwersytetu, ale i całego regionu” – dodała. 
Działkę pod nową siedzibę przy ulicy Pawła, w pobliżu współpracującej od lat z wydziałem Instytucji Filmowej Silesia – Film, oferuje uczelni miasto. Prawdopodobnie zaangażuje się również finansowo, uczelnia ma też aplikować o środki europejskie na ten cel. Prof. Doktorowicz szacuje, że na całą inwestycję potrzeba ok. 20 mln zł. 
„Miastu zależy na skoncentrowaniu życia studenckiego w centrum miasta. Chce przekazać działkę w kwartale, który nie cieszył się dotąd dobrą sławą, ale został teraz objęty programem rewitalizacji – mieszkańcy są wyprowadzani do innych lokalizacji, miejskie budynki są modernizowane lub wyburzane, jeśli są w bardzo złym stanie” – powiedział PAP rzecznik Urzędu Miasta Waldemar Bojarun, podkreślając, że siedziba wydziału w tym rejonie wpisuje się w tworzenie kampusu uniwersyteckiego w centrum Katowic. 
Podczas konferencji prasowej w Katowicach dziekan Wydziału Radia i Telewizji poinformowała też o dniach otwartych tego wydziału, które odbędą się 22 i 23 kwietnia w katowickim Kinoteatrze Rialto. 
Wykładowcy i studenci będą informować chętnych do studiowania reżyserii, realizacji obrazu i organizacji produkcji, jak trzeba się przygotować do egzaminów i jak one przebiegają. To oblegane kierunki, mimo trudnych egzaminów o jedno miejsce na reżyserii ubiega się nieraz kilkanaście osób, na kierunku operatorskim – ok. ośmiu. Dla chętnych zaplanowano m.in. spotkanie z operatorem Adamem Sikorą, warsztaty reżyserskie czy krótką lekcję analizy filmowej. 
W tym samym terminie i miejscu odbędzie się też szósta edycja organizowanego przez studentów Węgiel Student Film Festiwalu. Rywalizować będzie ok. 40 etiud nadesłanych przez studentów szkół filmowych z całej Polski. W jury zasiądą: ceniona montażystka, prezes Polskiego Stowarzyszenia Montażystów dr Milenia Fiedler, aktor i realizator telewizyjny Paweł Królikowski oraz operator, reżyser i scenarzysta Marcin Koszałka. 
Laureaci będą wybierani w kategoriach: najlepszy film – nagrodą jest usługa na postprodukcję, czyli obróbkę materiału filmowego do emisji, wartości 2 tys. euro, podobne, cenne dla adeptów filmu nagrody przewidziano również za najlepszą reżyserię, najlepsze zdjęcia oraz nagrodę publiczności.
źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podobne wpisy