Bioinżynieria zwierząt na uczelniach
Jestem Tomek. Studiuję na kierunku Bioinżynieria zwierząt. Chciałbym zachęcić Cię do wybrania właśnie tego kierunku. Szedłem na te studia z mieszanymi uczuciami, ale już po miesiącu wiedziałem, że nie mogłem lepiej trafić. Co mają w sobie te studia, że tak bardzo przyciągają maturzystów? Myślę, że najważniejsza jest niesamowita kadra światowej sławy specjalistów, którzy o zwierzętach wiedzą absolutnie wszystko oraz fantastyczna, partnerska atmosfera. Tę czuje się nie tylko w czasie zajęć, ale także podczas prywatnych spotkań. Chcesz wiedzieć więcej?
W trakcie studiów:
Dużym plusem jest na pewno program nauczania dostosowany do możliwości każdego ucznia, wreszcie bardzo nowoczesne zaplecze naukowe, umożliwiające pracę w komfortowych warunkach. Wstęp na studia uzyskać można poprzez konkurs świadectw. Liczą się oceny na maturze z języka angielskiego oraz któregoś z przedmiotów ścisłych. Studia trwają trzy lata i sześć miesięcy, kończąc się egzaminem, po którym uzyskuje się stopień inżyniera. Kontynuowanie nauki możliwe jest na kierunkach powiązanych z Bioinżynierią zwierząt. Spotykamy się w małych grupach dziekańskich na różnego rodzaju zajęciach. Uczestniczymy w typowych zajęciach laboratoryjnych, w trakcie których badamy zwierzęta, począwszy od cząsteczki, a kończąc na całym organizmie. Bierzemy udział w warsztatach i wyjściach terenowych, gdzie zdobytą wiedzę weryfikujemy w konkretnym działaniu. Oczywiście musimy uczestniczyć także na całą masę ćwiczeń i wykładów, typowych dla każdego kierunku studiów. Wiedzę, jaką zdobywamy na Bioinżynierii zwierząt jest mieszaniną kilku dziedzin naukowych. Dominują elementy nauk przyrodniczych i ścisłych: dużo biologii oraz jej pochodnych (np. biotechnologii, biochemii, itp.), sporo chemii, fizyki, no i przede wszystkim matematyki. Bez znajomości którejkolwiek z tych dyscyplin nie byłoby możliwe przeprowadzanie nawet najprostszych badań czy analiz. Wiele godzin spędzamy na lektoratach języków obcych. Bioinżynieria wymaga znajomości choćby jednego języka obcego (najlepiej angielskiego) na poziomie umożliwiającym swobodne operowanie terminologią naukową. Osoby, które marzą o studiowaniu Bioinżynierii zwierząt muszą wiedzieć także o tym, że na tych studiach nie nauczą się klonowania zwierząt. My diagnozujemy, analizujemy i wyciągamy wnioski z materiału badawczego. Uczymy się zarządzania laboratoriami oraz stadami zwierząt dzikich i hodowlanych. Wszystko po to, by pomagać ludziom, choćby poprzez wynajdywanie chorób, mogących zagrozić ludzkości, produkowanie szczepionek wykorzystywanych na przykład w chorobach nowotworowych. Nabywamy również specjalistycznych umiejętności polegających na obsługiwaniu skomplikowanej aparatury i urządzeń wykorzystywanych w czasie prowadzenia badań laboratoryjnych. Z pełną świadomością mogę polecić Bioinżynierię zwierząt każdemu maturzyście myślącemu o skończeniu prestiżowego kierunku studiów.
Gdzie studiować bioinżynierię zwierząt?
Zobacz wszystkie uczelnie, które prowadzą kierunek bioinżynieria zwierząt?
Po studiach:
Praca po Bioinżynierii zwierząt jest dość łatwo dostępna. Ja nie miałem nawet najmniejszych problemów z jej znalezieniem. Gdzie może pracować absolwent tego kierunku studiów? Choćby w laboratoriach albo instytucjach badawczych. Może zajmować się diagnozami, analizowaniem materiału genetycznego zwierząt, badaniami komórek, itp. Może zatrudnić się w przemyśle biotechnologicznym albo współpracować z branżami farmaceutyczną czy też spożywczą. Wszędzie, gdzie wykorzystuje się zwierzęta do celów badawczych tam nie może zabraknąć doświadczonego bioinżyniera po Bioinżynierii zwierzęcej.